Превозвачи искат компенсации за загубите от гръцката блокада | 08.02.2016 00:00 | Сега | стр. 6

Венета НАЧЕВА
Браншът обвини институциите в бездействие, те се оправдаха с Брюксел
Международните превозвачи ще търсят компенсации заради блокадата на гръцката граница. Това стана ясно вчера, след като дни наред пунктовете с южната ни съседка остават блокирани заради протеста на гръцките фермери. И през уикенда бариерите ту се вдигаха, за да преминат камионите, ту се сваляха отново. Според предварителните изчисления загубите на камион варират от 150 до 250 евро. Изчисления за общите щети все още няма.
От Асоциацията на международните превозвачи заявиха, че ще настояват за компенсации заради блокадата по границата, предаде БНР. По-малките собственици на транспортни фирми обаче не вярват, че някой ще им изплати изгубените приходи. Or бранша обвиниха институциите в България за липсата на адекватна реакция при създалата се ситуация по границата ни с Гърция. Въпреки частичното пропускане на тежкотоварни автомобили На граничния пункт Кулата-Промахон колоната от чакащи на наша територия камиони остава - според шофьорите опашката там достига 15 км, чак до Левуново,
предаде Фокус. Дотук се стигна и след като в събота бяха тотално затворени и пунктовете Маказа и Илинден.
В отговор на упреците транспортният министър Ивайло Московски обясни, че България е информирала Европейската комисия и очаква съдействие. Според него Брюксел има лостове да въздейства върху гръцките власти. На свой ред преди дни говорител на ЕК обясни, че очаква в най-кратки срокове отговор от Атина за предприетите мерки. И вчера обаче отникъде нямаше никаква реакция от която и да е институция. Вицепремиерът Румяна Бъчварова само констатира пред бТВ, че България е заложник на чужди конфликти.
„Ситуацията е рецидив, това продължава повече от 10 години. Ще настояваме
за тотална промяна - алтернативни трасета на този международен коридор през други държави и компенсации за превозвачите заради това, че маршрутите им се удължават и разходите ще се увеличават. Трябва да има и за това финансови буфери за форсмажорни обстоятелства, както е при наводненията", каза пред в. „Сега" Красимир Лалов от Националното сдружение на българските превозвачи.
***
Текст под снимка
Напрежението сред шофьорите на тирове на блокираните пунктове расте, предупреди през уикенда транспортният министър Ивайло Московски.

Виж
Виж цяла страница